Portal Olecka

baner olecka 1
.
PL EN DE
Urząd Miejski
Turystyka
Gospodarka
Kultura i sport
baner olecka 2
baner olecka 3
baner olecka 4
baner olecka 5
Szukaj
Opcje zaawansowane
baner olecka 39
baner olecka 33
baner olecka 29
baner olecka 18
baner olecka 20
baner olecka 27
baner olecka 21
baner olecka 47
baner olecka 22
baner olecka 23
baner olecka 24
Piknik historyczny w Olecku – żywa lekcja historii
grafika
Powiązane galerie:
grafika
 
13.08.2013  /  Józef Kunicki
13.08.2013  /  Józef Kunicki;

11 sierpnia 2013 r. odbyła się impreza pt. „Piknik historyczny w Olecku – żywa lekcja historii”. O dwunastej barwna parada historyczna przeszła ulicami miasta rozpoczynając tym samym imprezę. O zabezpieczenie parady zadbała Komenda Powiatowa Policji w Olecku.

Piknik historyczny w Olecku – żywa lekcja historii

Od południa centrum miasta przypominało osadę średniowieczną. Osoby przebrane w stroje średniowieczne  prezentowały życie codzienne tej epoki, zapraszając do zabawy, udziału w interaktywnych stoiskach. Można było przyjrzeć się dawnym rzemiosłom – kaletnik, tkacz, powroźnik, zobaczyć co jedzono i czym się leczono. Na stoisku prezentującym kuchnię średniowiecza można było popróbować dżemów, zrobionych na podstawie odtworzonych średniowiecznych receptur oraz miodu. Dzieci mogły same wykonać podpłomyki (placki z mąki, wody i soli) a następnie upiec na ogniu i zjeść z miodem lub dżemem.  
Największym powodzeniem cieszył się pokaz sokolniczy – dzieci i dorośli do samego końca imprezy podziwiali zwierzęta, zadawali pytania dotyczące ich życia. Wraz ze stoiskiem zielarskim była to atrakcyjna forma edukacji ekologicznej.
W trakcie imprezy dzieci i młodzież  brała udział w Grze Miejskiej pt.„Kraina Legend” - w nagrodę uczestnicy otrzymali słodkie upominki-wafelek i sok. Gra miejska tak spodobała się najmłodszym uczestnikom, że po wydaniu wszystkich upominków dzieci jeszcze po kilka razy brały udział w tych samych zabawach.

Piknik historyczny w Olecku – żywa lekcja historii

Strzelanie z łuku, kuszy, walka na bezpieczne miecze, przymierzanie i czyszczenie zbroi cieszyła się równie dużym  powodzeniem, co nauka tańca (branle) czy przymierzanie stroju średniowiecznej kobiety. Ci którzy zdecydowali się przymierzyć elementy zbroi rycerskiej zaskoczeni byli jej ciężarem. Tym bardziej więc należy docenić tych śmiałków, którzy w całym rynsztunku wzięli udział w turnieju rycerskim. Prowadzący turniej, w trakcie walk, przybliżał zebranym na placu widzom historię oręża i rycerskich zwyczajów. Imprezę ubarwiły występy kuglarskie.
Ciekawą formą kultury był spektakl teatralny pt.„Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza” który potrafił rozbawić słuchaczy do łez. Trzech artystów na scenie potrafiło przyciągnąć uwagę śpiewem, grą na instrumentach, krótkimi, przewrotnymi scenkami w stylistyce jarmarcznego przedstawienia, czy też czasem - kabaretu osadzonego w średniowiecznych realiach.
Na zakończenie prowadzący omawiał  rekonstrukcję potyczki oddziałów rycerskich, do której zaproszono również  uczestników z widowni.
Oprócz powyższych atrakcji na plac zjechali się wystawcy i rękodzielnicy, oferując na swoich stoiskach przeróżne wyroby tj. rzeźby, obrazy, ręcznie robioną biżuterię, wyroby z drewna, metalu i wiele innych, w tym także tradycyjne wyroby kulinarne. Dzień pełen wrażeń zakończył się koło godziny 20.00.

 Organizatorem Pikniku historycznego była Gmina Olecko wraz z partnerami: Komendą Powiatową Policji, Regionalnym Ośrodkiem Kultury „Mazury Garbate”, Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej sp. z o.o., Stowarzyszeniem Olecka Strefa Inspiracji, Fundacja Rozwoju ziemi Oleckiej oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Tygodnik Olecki i Głos Olecka.

 Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, realizowana w ramach Programu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Oś 4 „Leader” działanie 413.
Kamila Czerniecka

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ
QR-iconkod QR

Wersja mobilna

jeśli chcesz, możesz skorzystać z wersji mobilnej tej strony.

NIE TAK
F